Rehabilitáció látássérültekkel

Címlap »Rehabilitációs szolgáltatás beindítása Rehabilitációs szolgáltatás beindítása évben indítottuk el az elemi rehabilitációs szolgáltatást Békéscsabán, az illetékességi területen élő látássérültek részére.
A szándékot az indokolta egyrészt, hogy a fogyatékkal élő emberek mindennapi életükben ugyanolyan egyéni választási lehetőséggel rendelkezzenek, mint az ép emberek, másrészt, hogy megkapják az életvitelükhöz szükséges, megfelelő szintű biztonságot, függetlenséget és szabadságot. A rehabilitáció során az a cél, hogy a látássérült egészségi állapotát stabilizáljuk, élethelyzetét elfogadva önállóan, rendezetten élni és boldogulni tudjon, családjával együtt megőrizhesse társadalmi kapcsolatait, ne kerüljön perifériára.
Fontos, hogy segítséget kapjon megváltozott mentális és szociális helyzete jobbításához. A hetente történő foglalkozások alkalmával látástréner, pszichológus, szociális munkás szakemberek foglalkoznak rehabilitáció látássérültekkel rehabilitációba bevont látássérültekkel az Egyesületünk székházában és más helyszíneken.
Facebook Látástréningeken kiválasztják, milyen eszközök — nagyító, távcső, filteres szemüveg — tehetik könnyebbé a mindennapi életet, és közlekedést segítő foglalkozásokat is tartanak. Javaslom, hogy azon a ponton üss egy entert — oktatja Tajti Gábor informatikus Mészáros János Gyuláné Babit, aki éppen gépírást tanul a Szemléletmód Rehabilitációs Központban. A Buda-környéki Látássérültek Közhasznú Egyesülete Buláke által működtetett budaörsi intézményben nem csak Babi sajátít el nélkülözhetetlen ismereteket.
A rehabilitációhoz egyre több segédeszközt kívánunk beszerezni, hogy a látássérültek minél jobban megtanulják a mindennapi életvitelt segítő eszközök használatát. Az elemi rehabilitációba bevont látássérültekkel több szakember is foglalkozik egy fő látástréner, 1 fő rehabilitáció látássérültekkel munkás, és 1 fő pszichológus.
A rehabilitációs tevékenység főbb területei: az egészségügyi, a szociális, a pszichológiai és a környezeti rehabilitáció.
A programba bekapcsolódott látássérülteknek először felmérik a képességeit: funkcionális látásvizsgálattal, mentális és pszichés állapot vizsgálatával, pálya- és munkaalkalmassági vizsgálattal. Ezekből az eredményekből elkészítik a látássérült egyéni, személyre szabott fejlesztési tervét, és az alapján kezdődik meg az elemi rehabilitáció.
Rehabilitáció
Az egyéni fejlesztési terv főbb szempontjai: az ellátást igénylő állapotának összegzése, látásvizsgálat 10 év lehetőségei, a szükséges feladatok, szolgáltatások meghatározása, időbeli ütemezése, személyes funkciók helyreállítása, pótlása, konfliktushelyzetek kezelése, megoldásának módjai, felkészítés az új ellátási forma igénybevételére.
A rehabilitáció során a látássérült számos dolgot megtanul, pl.
Ezek elsajátításával teljes mértékben megváltozik az élethelyzete kezelése, saját önértékelése, és társadalmi kapcsolattartása, egyáltalán ugyanolyan eséllyel és lehetőséggel rendelkezik, mint az egészséges emberek.